Meklē veidu, kā atslābināt pārpūlētu prātu vai smeldzošu sirdi? Ķemeru sanatorija reiz bija visprestižākā rehabilitācijas iestāde Latvijā. Un papildus dubļu vannām un sērūdens procedūrām, neatņemama ārstēšanas sastāvdaļa esot bijusi arī pastaiga skaistajā Ķemeru kūrorta parkā.
Es noteikti neesmu ārsts, bet no personīgās pieredzes zinu, ka pastaiga ainaviskā vietā var palīdzēt sakārtot domas un ārstēt sāpošu dvēseli. Kaut arī Ķemeru sanatorija jau sen ir slēgusi savas durvis, ainaviskais Ķemeru kūrorta parks ir atjaunots un gaida apmeklētājus. Tāpēc aicinu tevi doties man līdzi mazā virtuālā pastaigā pa Ķemeru sanatorijas parku, un, kamēr esam šeit, mēs varētu uzkāpt arī Ķemeru ūdenstornī.
Atrašanās vieta: Ķemeru kūrorta parks
Izmaksas: Bezmaksas
Ilgums: ~1h
Kā nokļūt: Ar auto
!!! Ņem vērā: kāpšanu Ķemeru ūdens tornī obligāti iepriekš jāpiesaka
Lec uz:
42 m augstais Ķemeru ūdenstornis
Ķemeru ūdenstorņa siluets priecē jau pa gabalu. Izskatās, ka tas kopā salīmēts no 3 dažādiem torņiem – apakša ir balta un strīpaina, gaiši rozā viducītis ar baltajām detaļām nedaudz atgādina kāzu kūku, bet torņa aukšdaļa ir gluda un sarkana. Pašā galotnē lepni plīvo Latvijas karogs.

Tomēr, ja vēlies Ķemeru ūdenstornī uzkāpt, man tevi jābrīdina – šo lēmumu nevar pieņemt spontāni, braucot auto uz šo pusi. Tā kā torņa pašā augšā vienlaicīgi var atrasties limitēts skaits cilvēku, kāpšanu Ķemeru ūdens tornī obligāti iepriekš jāpiesaka zvanot pa telefonu. Citādi var palikt ar garu degunu.
Un jābrīdina, arī ka Ķemeru ūdenstorņa iekarošana nav priekš bailīgajiem! Trepītes ir šauras un stāvas, pakāpieni ir maziņi un, lai tiktu uz jumta, beigās vispār jālien ārā pa lūku. Tāpēc šķiet, ka tornis noteikti nav pieejams visiem.
Tomēr ja tu vari un vēlies Ķemeru ūdenstorni apskatīt…
Kas Ķemeru ūdenstornim vēderā?
Ķemeru ūdenstorņa iekšpusē vispirms var iepazīties ar informatīvām izstādēm par torni un cilvēkiem, kas ar to saistīti. Bet pēc tam – paskatīties uz pasauli no skatu platformas trešajā stāvā. Tad var doties uz ceturto stāvu, kur var sanākt nedaudz uzgaidīt, jo pašā Ķemeru ūdenstorņa augšā vienlaicīgi var atrasties tikai 5 cilvēki.

Tomēr gaidot nebūs jāgarlaikojas! Šajā Ķemeru ūdenstorņa stāvā ir izvietotas pāris atrakcijas. Tu vari uzņemt jautru bildi kopā ar jauku dāmu, kas izmanto dūņu procedūras (vai kādu citu no 3 vēsturiskajām foto ainām) vai pabaudīt balādes sēžot muzikālajā krēslā.

Kā arī šeit var papētīt torņa industriālo interjēru un foto izstādi – uz sienām izvietoti attēli, no laika, kad atpūtnieki pa apkārtējo parku pastaigājās ar saulessargiem.
Kāds skats paveras no skatu platformas Ķemeru ūdenstorņa virsotnē?
Kad esi pārvarējis bailes un pa šaurajām metāla kāpnēm ticis līdz torņa pašai augšai vari vērot panorāmu, kas plešas uz visām pusēm. Vienā pusē no augšas var redzēt kādreizējo sanatorijas ēku drupas, kuras lēnām pārņem daba.

Otrā pusē plešas mežs. Un tam visam pa vidu ir Ķemeru sanatorijas parks. Bet kur tad ir jūra? Šķiet, ka tā ir par tālu, lai to saskatītu. Bet ja tu samiegsi acis vai izmantosi kādu no bezmaksas tālskašiem, pastāv iespēja, ka starp kokiem un debesīm ieraudzīsi nedaudz citas zilās krāsas līniju, kas (iespējams) varētu būt jūra. Vai varbūt man rēgojas.

Pastaiga Ķemeru kūrorta parkā
Starp kokiem un zālājiem, kurus vasaras sākumā izraibina daudz mazu ziediņu, vijas mierpilni celiņi. Un Vēršupīti, kas plūst cauri Ķemeru sanatorijas parkam, šķērso vairāki mazi tiltiņi. Jāsaka ka šajā gada laikā aina ir diezgan romantiska un vieta ir perfekta nesteidzīgām pastaigām!

Uz kuru pusi dosimies?
Ķemeru kūrorta parka mīlestības saliņa
Vispirms aiziesim līdz Ķemeru sanatorijas parka Mīlestības saliņai un rotondai – baltam paviljonam kurā reiz kūrorta viesiem piedāvāja tēju un kafiju, ko baudīt rādio pavadībā. Izskatās, ka tagad te siltajā sezonā tirgo saldējumu.
Mazā saliņa izskatās tik pat romantiska un fotogēniska kā viss pārējais Ķemeru kūrorta parks, un pirms tās uzstādīti arī metāla putni, pie kuriem mīlētāji piekarinājuši atslēgas.

Ķemeru viesnīcas ēka
Pēc tam dodamies uz Ķemeru viesnīcas ēku, kas savos ziedu laikos bija viena no prestižākajām ēkām Latvijā. Šeit esot atpūtušies gan bagātie, gan slavenie, gan ietekmīgie.
Šobrīd ēkā valda klusums, un var tikai minēt, kāda aina slēpjas viesnīcas iekšpusē. Tomē no ārpuses Ķemeru sanatorijas ēka ar kolonnām, arkveida logiem un mazajiem balkoniņiem, vēl aizvien izskatās pēc grandiozas, baltas pils. Un pie tās ir iekopts dārzs, kurā celiņi, zālāji un mazi krūmi veido ğeometriskus rakstus.

Ķemeru kūrorta parka sēravots
Visbeidzot ir laiks apmekllēt arī sēravotu “Ķirzaciņu”, no kuras mutes tek tumšs sērūdens. Šo vietu noteikti var uzmeklēt arī pēc veco olu smakas!

Tomēr uzmanību no mazās akmens skulptūras novērš balta nojume aiz tās. Lapenes centrā atrodas stikla kupols, kas sargā tādu kā aku, kurā tumšs ūdens jaucas ar putām veidojot ragnu zupu. Vai kāds man var paskaidrot uz ko tieši es skatos?

Es redzu, ka Ķemeru kūrorta parka celiņi aizstiepjas vēl tālāk, un, ja būtu vairāk laika, pastaigu noteikti varētu turpināt. Man gan šoreiz jāsteidzas tālāk, tāpēc piedod – šai reizei tas būs viss. Taču, ja tevi ieintriģēja vietas Ķemeru sanatorijas parkā, par kurām stāstīju, atbrauc uz šejieni pats, lai parku izpētītu kārtīgi!
Un kādas ir tavas domas?
Tā kā attālums līdz Ķemeriem no Rīgas centra ir ap 50 km, vieta ir perfekta laiskam sestdienas vai svētdienas izbraucienam. Galvenais ir pirms tam pieteikt vizīti Ķemeru ūdenstornī, jo tā noteikti ir pieredzes odziņa. Un, ja gribas maršrutu pagarināt, Ķemeru pusē atrodami arī vairāki citi populāri apskates objekti, piemēram, Kaņiera niedrāja laipa, Slokas ezera taka un Raganu purva sēra dīķi.

Ko vēl apskatīt Latvijā?