Katra pilsēta, ko apmeklēju Ķīnas ceļojuma laikā, bija citāda un ar savu īpašo raksturu. Pekina manā atmiņā palikusi kā rāms un perfekti organizēts kultūras epicentrs. Tieši šeit atrodas tādi vēstures dārgumi kā Aizliegtā pilsēta un hutongi, bet pavisam netālu — gandrīz rokas stiepiena attālumā — slejas arī Lielais Ķīnas mūris.
Un tieši savā Pekinas ceļojumā es uzzināju, ka Ķīnā gandrīz katra detaļa slēpj sevī fascinējošu simbolismu — tādu, kuru rietumu pasaules ceļotājiem bieži vien nākas mācīties atšifrēt. Vai zināji, ka senajā Ķīnā katrai krāsai bija sava īpašā nozīme?
Tāpēc nāc man līdzi mazā virtuālā ceļojumā pa Ķīnas galvaspilsētu, lai kopā noskaidrotu, ko apskatīt Pekinā!
PS: Ja tu lasīji manu pilno 2 nedēļu Ķīnas ceļojuma stāstu, tad ievērosi, ka Pekinā ierados jau iepriekšējās dienas vakarā, tomēr vienkāršības labad šajā stāstā nummurēšu pilnās Pekinā pavadītās dienas.
Lasi manu pilno ceļojuma stāstu par Ķīnu
Ko apskatīt Pekinā:
- Pirmā Pekinas ceļojuma diena
- Pirmā pietura mūsu Pekinas apskates maršrutā: Fascinējoša ekskursija vēsturiskajos hutongos
- Pekinas Bungutornis: iepazīsti senās Ķīnas laika mērīšanas tradīcjas
- Shichahai ēdiena iela Pekinā: Uzlādē savas “Baterijas” ar Ķīnas gardumiem
- Ko Pekinā apskatīt tiem, kas vēlas ceļot kosmosā? SoReal Blast Furnace
- Pirmā pietura mūsu Pekinas apskates maršrutā: Fascinējoša ekskursija vēsturiskajos hutongos
- Otrā Pekinas ceļojuma diena
- Trešā Pekinas ceļojuma diena
- Ceturtā Pekinas ceļojuma diena
- Biežāk uzdotie jautājumi par ceļojumu uz Pekinu
Pirmā Pekinas ceļojuma diena
Ir agrs rīts un esam nobaudījuši brokastu bufetes piedāvājumu – ja godīgi, es vēl aizvien nezinu, kas bija puse no lietām, kuras ēdu. Pat dārzeņi ceptajos rīsos man bija pilnīga mistērija. Bet bija garšīgi un tagad mums ir enerģija doties noskaidrot, ko apskatīt Pekinā.
Pekina ar nelieliem pārtraukumiem ir bijusi Ķīnas galvaspilsēta jau aptuveni astoņus gadsimtus. Tā kalpojusi kā varas centrs vairākām imperiālās Ķīnas dinastijām un joprojām ir Ķīnas Tautas Republikas galvaspilsēta, kas padara šo pilsētu par vienu no visfascinējošākajām vietām, ko apceļot. Taču Pekinā ir tik daudz ievērojamu vietu ko apskatīt, un ielās ir ieausts tik daudz vēstures, ka reizēm ir grūti saprast, ar ko sākt.
Mans padoms ir šāds — ja nevari izlemt, ko Pekinā apskatīt vispirms, sāc ar hutongiem.

Pirmā pietura mūsu Pekinas apskates maršrutā: Fascinējoša ekskursija vēsturiskajos hutongos
Loģistika: Ja hutongus apskati pats, tad aktivitāte ir bezmaksas, bet ja dodies tūrē ar gidu – jāmaksā ziedojums
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 毛儿胡同
Kāda reiz bija cilvēku dzīve Pekinā? Un kāda tā ir šodien?
Manuprāt, vislabāk ceļojumu pa Pekinu sākt ar ekskursiju vietējā gida pavadībā, jo tā tu uzzināsi ne tikai par pilsētas bagāto vēsturi, bet arī gūsi ieskatu iedzīvotāju ikdienas ritmā. Tāpēc, kā pirmo aktivitāti, ko darīt Pekinā, es izvēlējos tūri pa hutongiem – vēsturiskajiem dzīvojamajiem rajoniem, kuru šaurajās ieliņās saplūst pagātne un tagadne.
Pekinā ir neskaitāmi daudz šādu mazo ieliņu, bet mūsu gids ir nolēmis mūs aizvest uz Nanluoguxiand un Mao’er hutongiem. Atskatoties uz Pekinas ceļojumu, jāsaka, ka tā bija lieliska izvēle.
Šaurās ieliņas no abām pusēm cieši ierāmē pelēku, vienstāvu māju rindas. Ēkas ir dažādā stāvoklī — dažas izskatās nesen atjaunotas, bet citās redzamas laika zoba pēdas. Lielākajai daļai māju, kas atrodamas Pekinas hutongos, piemīt siluets, ko daudzi asociē ar tradicionālo ķīniešu arhitektūru — dakstiņoto jumtu malas ir viegli izliekas uz augšu un mazos logus bieži vien sedz dekoratīvi koka režģi.

No savērptajiem elektrības vadiem, motorolleriem, velosipēdiem un rikšām, kas izkārtojušies gar ielu malām, līdz pat nebeidzamajai cilvēku straumei, kas plūst cauri šīm šaurajām ieliņām — viss liecina: Pekinas hutongi ir vieta, kur norisinās dzīve. Un to vērot ir patiesi fascinējoši.
Kas dzīvoja (un dzīvo) Pekinas hutongos?
Tomēr, Pekinas hutongu arhitektūra nav melnbalta fotogrāfija – starp pelēkajiem toņiem izceļas arī vairākas krāsainas detaļas, kuras, ja tu māki tās atkodēt, stāsta interesantus stāstus. Uzmanīgi apskati namu ieejas. Šajā Pekinas daļā tās bieži vien ir rotātas ar gleznojumiem dabas tematikā, dekoratīviem rokturiem un akmens statujām.

Pirmie hutongi sāka veidoties Yuan dinastijas laikā (1271–1368) un būtiski paplašinājās Ming un Qiong dinastiju periodā (1368–1911). Šajā laikā greznās, ar krāšņajiem rotājumiem dekorētās pagalma mājas netālu no Aizliegtās pilsētas — teritorijā, ko senāk dēvēja par Imperiālo pilsētu — reiz piederēja imperatorm pietuvinātajiem cilvēkiem: militārajiem virsniekiem, valsts ierēdņiem un zinātniekiem. Savukārt tirgotāji, amatnieki un vienkāršie ļaudis dzīvoja tālāk no centra — Iekšējā un Ārējā pilsētā.
Pirmās Pekinas ceļojuma dienas interesantais fakts
Vai zināji, ka tu vari pateikt, kas reiz dzīvoja šajās mājās, pēc tā, kādas statujas izvietotas abās durvju pusēs?
Vadoties pēc gida teiktā – ja statujas bija apaļas, tās simbolizēja vairogus, un tas nozīmēja, ka mājas īpašnieks bijis augsta ranga militārists. Bet kantainās statujas simbolizēja grāmatas un norādija uz to, ka šeit dzīvoja zinātbieks vai ierēdnis.
Un šīs statujas nav vienīgā arhitektūras detaļa Pekinas hutongos, kurai piemīt apslēpta nozīme. Bet, lai uzzinātu par pārējām tev nāksies vien pašam iekļaut tūri pa hutongiem vietējā gida pavadībā savā Pekinas ceļojuma maršrutā.
Bet kāda ir dzīve Pekinas hutongos šodien?
Izrādās, ka mūsdienās šajās ieliņās atrodami divu veidu nami — dārgi īpašumi, kas pieder vienai ģimenei (tos var atpazīt pēc atjaunotām fasādēm), un pieticīgi komunālie nami, kuros dažādi cilvēki par nelielu samaksu īrē vienu istabiņu. Taču, tā kā šīs ēkas ir ļoti vecas, tad lielākajā daļā no šiem īres namiem nav nedz ūdensvada, nedz tualetes, nedz apkures.
Šeit gan gribu uzsvērt, ka hutongi ir tikai maza daļiņa no Pekinas un nevajadzētu šo dzīvesveidu ģeneralizēt uz visu pilsētu. Ārpus hutongiem slejas metropole ar debesskrāpjiem un jauniem dzīvokļu kompleksiem.

Pekinas hutongi ir tik fascinējoši, ka mēs varētu pa šīm mazajām ieliņām staigāt stundām ilgi. Tomēr mūsu ekskursijai ir pienācis gals. Par laimi gids no mums atvadās ļoti izdevīgā vietā, tieši blakus nākamajam Pekinas apskates objektam mūsu sarakstā. Došu tev mājienu — šī vieta, ko apskatīt Pekinā, reiz bija kā pilsētas sirds, kuras sitieni noteica visas dienas ritējumu.
Pekinas Bungutornis: iepazīsti senās Ķīnas laika mērīšanas tradīcjas
Loģistika: Maksas ieeja
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 北京鼓樓
Vai esi dzirdējis par 108 bungu sitieniem? Senajā Ķīnā laiku mērija izmantojot citādāku laika sistēmu, nekā mūsdienās. Un tā bija cieši savījusies kopā ar numeroloģiju un Ķīniešu dzīves uzskatiem. Līdzīgi kā Eiropā stundas izziņoja, izmantojot baznīcas zvanus, senās Ķīnas pilsētās cilvēkus par laiku informēja izmantojot zvanu un bungu torņus. Nakts laikā pilsētas ritmu diktēja dziļās, rezonējošās bungu skaņas, bet dienas laikā šo uzdevumu pārņēma zvans. Bet šis ir tikai stāsta sākums, jo izrādās, ka senajā Ķīnā diennakts netika dalīta 24 stundās…
Ja šī tēma ir piesaistījusi tavu interesi, un tu vēlies uzzināt vairāk – tev jādosas uz Pekinas Bungutorni. Tomēr tev nav jābūt vēstures entuziastam, lai iekļautu Bungutorni savā Pekinas apskates vietu sarakstā. Abi torņi (Bungu un Zvanu) izceļas ar skaistu eksterjēru, kas patiks arī skaisto skatu medniekiem.

Bet pēc Bungu torņa apskates man jau rūc puncītis, tāpēc ir īstais laiks apmeklēt kādu no Pekinas ēdiena ielām. Izskatās, ka visslavenākā – Wangfujing ēdiena iela – šobrīd gardumus nepiedāvā, tomēr Pekinā ir arī citas opcijas. Viena no kurām ir tepat aiz stūra.
Shichahai ēdiena iela Pekinā: Uzlādē savas “Baterijas” ar Ķīnas gardumiem
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 什刹海小吃街
Vai esi gatavs palutināt sevi ar matčas garšas saldējumu vai uz iesma grillētu gaļu, kas pārkaisīta ar asām garšvielām? Nu tad dosimies uz vienu no garšām bagātākajām vietām ko apskatīt Pekinā – Shichahai ēdiena ielu!

Agrāk es lauzīju galvu, kāpēc tik daudzi ceļojumu blogi un vlogi fokusējas uz ēdienu? Un tad es aizbraucu uz Pekinu. Tieši šeit es pirmo reizi sapratu cik daudzveidīga un garšām bagāta ir Ķīnas virtuve. Un jāsaka, ka atgriežoties mājās, man bija ļoti grūti atkal pierast pie savām, salīdzinoši bezgaršīgajām receptēm.
Viena no ēdiena pieredzēm, ko Pekinas ceļojuma laikā noteikti ir jāizmēģina ir tā sauktās ēdiena ielas, kuras ir pilnas ar maziem veikaliņiem un ēdiena stendiem. Bet Shichahai iela Pekinā piedāvā ne tikai noprovēt Ķīnas delikateses, šeit tu vari pabaudīt arī skatu uz trim Pekinas “jūrām” – Xihai ezeru, Houhai ezeru un Qianhai ezeru.
Lai uzzinātu vairāk lasi pilno stāstu par šo ēdiena ielu.
Pusdienas bija gardas un izvēle plaša, tāpēc domāju, ka šeit atgriezīsimies arī uz vakariņām. Bet tagad, dosimies uz šīs dienas pēdējo vietu ko apskatīt Pekinā. Tas būs kaut kas nedaudz vairāk uz nākotni orientēts.
Ko Pekinā apskatīt tiem, kas vēlas ceļot kosmosā? SoReal Blast Furnace
Loģistika: Maksas ieeja
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 首钢一高炉·SoReal科幻乐园
Var gadīties, ka nākamā vieta mūsu Pekinas ceļojuma maršrutā sākumā liks tev saraukt pieri. Mēs esam aizbraukuši kaut kur, ārpus Pekinas centra, uz vietu, kur slejas milzīgas industriālas struktūras. Tavā priekšā ir liels komplekss ar gigantiskām, aprūsējušām caurulēm, gaisa pārejām un lieliem cilindriskiem konteineriem, kurus apgrauzis laika zobs. Šeit tu sajūties mazs, kā skudriņa.

Kas šī ir par vietu? Rūpnīca?
Kādreiz tā patiesi bija metālapstrādes rūpnīca. Bet tagad tā ir pārvērsta par atrakciju parku, kas ļauj tev sajusties tā, it kā tu ceļotu kosmosā. Tāpēc, ja sava Pekinas ceļojuma laikā tu vēlies izmēģināt virtuālo realitāti, kas apvieno 3D brilles ar ķermeņa kustībām – krēsliem kas taisa 360 grādu pagriezienus, mehāniskajiem zirgiem un stiprinājumiem, kuros tevi iekarina horizontāli, lai simulētu lekšanu ar izpletni, tev jāiekļauj šī pietura savā Pekinas apskates objektu sarakstā.

Mēs iegādājamies biļeti un kad esam tikuši iekšā, atklājas, ka telpa veidota tā, lai tu sajustos kā kosmosa kuģī. Visur mirgo gaismiņas un paneļi, pa sienām vijas caurules un pa kosmosa kuģa lielo logu (projekciju uz sienas), tu vari redzēt, ka zeme ir tālu prom. Diemžēl, es nevarēju saprast vai šeit ir atļauts uzņemt foto, tāpēc man nav bilžu ko tev parādīt. Bet tu vari ieiet viņu mājaslapā, apskatīt video.
Kosmosa kuģī mēs sastopam arī vairākus robotus, kas liek justies diezgan neomolīgi. Viņu āda izskatās hiperreālistiska, rodas sajūta, ka ja tu tai pieliktu roku, tu sagaidītu ka tā būtu silta… bet šos robotus nodod viņu nespēja fokusēt skatienu. Pat ja tu neesi ieinteresēts virtuālajā realitātē, šo Pekinas apskates objektu ir interesanti arī vienkārši izstaigāt.
Bet, ja tu vēlies izmēģināt 3D brilles, šeit ir patiesi daudz opciju – šaušana, jāšana, virtuālie amerikāņu kalniņi, spēles, kas atļauj tev brīvi pārvietoties telpā utt. Virtuālās realitātes projekti ir izkārtoti vairākos stāvos un integrēti apkārtējajā vidē. Pie katra no tiem ir darbinieks, kurš ir gatavs tev palīdzēt. Kaut arī viņi nerunā angļu valodā, darbinieki ir ļoti uzmanīgi un laipni un izmanto tūlkošanas aplikācijas, lai pastāstītu tev spēles noteikumus.
Ir gan viena lieta, par ko man tevi jābrīdina, ja nekad neesi mēģinājis virtuālās realitātes spēles. Dažiem cilvēkiem (piemēram, man) lietojot 3D brilles, var palikt nelabi. Tam nav nekāda sakara ar konkrēto parku — tas ir saistīts ar to, kā tavs ķermenis reaģē uz ilūziju, ko redzi brillēs. Kā rezultātā es izmēģināju tikai dažas no spēlēm. Par laimi, nelabums pārgāja, kad uzēdu veldzējošu saldējumu, ko iegādājos… no robota! Vai nav forši? Tu vari samaksāt robotam, un viņš tev uztaisīs saldējuma radziņu.

Ar šo piedzīvojumu tad arī noslēgsim mūsu pirmo Pekinas ceļojuma dienu, pa ceļam uz viesnīcu tikai vēlreiz jāpiestāj ēdiena ielā atrast vakariņas. Bet jāsaka, ka Pekina mani ir pilnībā aizrāvusi un es nevaru vien sagaidīt kādus pārsteigumus nesīs rītdiena. Tagad – atpūšamies!
Otrā Pekinas ceļojuma diena
Kad pamostamies, gāž kā ar spaiņiem. Jebkurā citā dienā šādi laikapstākļi pilnībā sabojātu noskaņojumu, bet ne šodien. Jo veiksmīgas sakritības rezultātā tieši uz šo dienu esam nopirkuši ieejas biļetes uz kādu ļoti interesantu muzeju Pekinā.
Vai vēlies kādu pavedienu, kas palīdzēs atšifrēt kas tad ir šī intriģējošā vieta ko Pekinā apskatīt lietainā laikā? Kaut arī stāsti par pagātni ir fascinējoši, nevajag aizmirst arī par nākotni! Tāpēc šodien mēs dosimies apskatīt Ķīnas futūristiskās tehnoloģijas.
Ko apskatīt Pekinas Zinātnes un tehnoloģiju muzejā? Roboti un nākotnes tehnoloģijas
Loģistika: Maksas ieeja, biļetes jāpērk iepriekš
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 中国科学技术馆
Vai esi gatavs satikt robotus? Ķīnas zinātnes un tehnoloģiju muzejs plešas vairākos stāvos un piedāvā interaktīvas izstādes par visdažādākajām tēmām — no robotikas, 5G un kosmosa izpētes līdz dabas resursiem, cilvēka ķermenim un daudz kam citam. Ja vēlies savam Pekinas ceļojumam pievienot šķipsniņu inovāciju, šī ir vieta, kuru noteikti vērts apmeklēt.

Es kaut kā palaidām garām faktu, ka pirmajā stāvā atrodas ekspozīcija par senās Ķīnas tehnoloģiju sasniegumiem, tāpēc tikko kā esam uzrādijuši savas pases, kas kalpo kā ieejas biļetes, mēs dodamies augšā pa trepēm uz F1 līmeni — kur mūs sagaidīja milzīgs dinozaura skelets. Tā kakls stiepjas līdz pat nākamajam stāvam! Diezgan daudzsološs sākums, vai ne?
Tomēr, kad ieejam pirmajā izstāžu zālē mana dūša saplok. Iztāde izskaidro vienkāršus dabas konceptus, kā, piemēram, skaņu, un ir skaidri redzams, ka izstādes mērķauditorija ir mazi bērni. Bet neuztraucies, šis muzejs nav domāts tikai bērniem. Īstā jautrība sākas vēl stāvu augstāk, kur tu atradīsi robotu izstādi. Tāpēc, ja vien neceļo kopā ar mazajiem, es ieteiktu uzreiz doties turp.
Pekinas zinātnes muzejā tu atradīsi dažādus robotus. Akvārijā peld robotu zivis un telpas centrā cilvēkveidīgs robots spēlē kokli, bet turpat netālu ir nedaudz biedējoša robotu lelles galva, kas atdarina tavas sejas kustības. Ir jautri mēģināt taisīt smieklīgas grimmases un skatīties vai robots spēs tikt līdzi.

Tā kā dažādi roboti darbojas dažādos laikos (pie katra ir zīmīte cikos šis robots “atdzīvojas”), lai apskatītu visus robotus darbībā, telpā sanāk uzkavēties diezgan ilgu laiku. Bet šie robotu šovi ir gaidīšanas vērti! Un telpā ir izvietotas vairākas interaktīvas spēles, kas tevi nodarbinās, līdz būs pienācis laiks nākamajam robotu priekšnesumam. Piemēram, spēle, kas noskanē tavu seju, lai atrastu tavu vēstures līdzinieku.
Tomēr robotu zāle nav vienīgā ekspozīcija, kas iespiedusies manā atmiņā. Kādā citā Pekinas Zinātnes un tehnoloģiju muzeja telpā tu vari izkrāsot savu dzīvnieciņu, un tad tas atdzīvojas un pievienojas virtuālajiem džungļiem, kas tiek projecēti uz sienas.

Bet vēl citā ekspozīcijā tu vari uzzināt vairāk par to kā 5G tehnoloģijas varētu uzlabot ikdienas procesus. Mani ieintriģēja argumentētās realitātes pielietojums muzejos. Tu paņem rokā tādu kā spogulīti, ar kuru tu vari noskanēt divdimensionālu attēlu un spogulīša stikliņā tas pārvēršas par trīsdimensionālu virtuālo figūru, kuru tu vari izpētīt no visām pusēm. Vai nav forši?
Mēs šeit pavadījām aptuveni 5 stundas un es noteikti rekomendētu tev pievienot šo muzeju savam Pekinas apskates maršrutam.
Kāpēc apmeklēt Pekinas Olimpisko parku pēc tumsas iestāšanās?
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 奥林匹克公园
Futūristisko Pekinas Olimpisko torni mēs pamanījām jau pa ceļam uz Zinātnes un tehnoloģiju muzeju. Tā daudzlīmeņu platformas ar ieapaļajiem jumtiem nedaudz atgādina kosmosa sēņu koloniju. Vai varbūt es esmu vienīgā, kam tā šķiet?

Tomēr īstais brīdis, kad doties uz Pekinas Olimpisko parku, ir pēc saulrieta — kad viss komplekss iemirdzas košās gaismiņās un modernās ēkas vēl vairāk izskatās tā, it kā būtu no citas dimensijas. Tāpēc mums nākas uz šejieni atgriezties arī vakarā.
Neparastās ēkas Pekinas Olimpiskajā parkā tika celtas priekš 2008. gada Olimpiskajām spēlēm, bet arī šobrīd, kad spēles jau ir vēsture, Olimpiskais parks ir populārs tūristu apskates objekts Pekinā. Dažas ēkas izceļas ar tik drosmīgu un modernu arhitektūru, ka tās grūti nepamanīt, savukārt citas nemanāmi iekļaujas ainavā — tās piesaista uzmanību tikai tad, ja zini, kur jāskatās.
Mūsu vakara pastaiga sākas pie lielveikala, kas atrodas blakus metro stacijai, jo lielveikala ēdienu zonā mēs ieturējām vakariņas. Jau vairākkārt esmu teikusi, ka Ķīnā lielveikali ir pavisam citā līmenī. Šis iepirkšanās centrs stiepjas zem upes – tu vari ieiet veikalā vienā upes pusē un iznākt ārā pretējajā pusē.
Kaut arī šis iepirkšanās centrs tehniski nepieder pie Olimpiskā parka, tas pieskaņojas rajonam, kurā tas atrodas – veikals ir izdekorēts ar košām gaismiņām.

Nākamā neparastā celtne, kas piesaista skatienu, ir Linglong tornis, kuru veido tādas kā kapsulas, ko kopā satur metāla režģis. Olimpisko spēļu laikā tas kalpoja kā daļa no Starptautiskā apraides centra.

Diemžēl šovakar tornis nav izgaismots, tāpēc mēs turpinam pastaigu pretī, iespējams, vislabāk zināmajai ēkai Pekinas Olimpiskajā parkā. Šī celtne mirdz jau pa gabalu.
Pekinas Putna ligzdas stadions un Pekinas ūdenssporta centrs
Pa kreisi no tevis slejas Nacionālais stadions, ko tā unikālās formas dēļ lielākā daļa cilvēku pazīst kā “Putna ligzdu”. Ēka patiešām atgādina no metāla zariem savītu ligzdu, no kuras iekšpuses staro ugunīgi sarkana gaisma.

Bet pa labi, tieši pretī stadionam, atrodas Nacionālais ūdenssporta centrs jeb “Ūdens kubs” — kantaina ēka, kas izskatās tā itkā tā būtu ietīta ziepju burbuļos. Naktī Pekinas ūdenssporta centrs tiek izgaismots elektriski zilā krāsā.

Kontrasts starp abām ēkām ir gandrīz sireāls – vienā pusē ir ūdens, bet otrā uguns. Vai arī debesis un zeme, jo stadiona apaļā forma simbolizējot debesis, bet ūdenssporta centra kantainā forma simbolizējot zemi. Šī ir viena no tām vietām, kurā var vienkārši stāvēt, vērot apkārtni un sajusties tā, it kā tu būtu citā pasaulē.
Ar šo iespaidīgo skatu noslēdzas mūsu otrā Pekinas ceļojuma diena, kura bija pilnīgi atšķirīga no mūsu pirmās dienas Pekinā. Bet tas tikai parāda cik kontrastaina un intriģējoša var būt Ķīna.
Trešā Pekinas ceļojuma diena
Man ir sajūta, ka pirmās divas Pekinas ceļojuma dienas bija kā iesildīšanās pirms mēs dodamies uz visikoniskākajām vietām ko apskatīt Pekinā. Šodien mēs beidzot esam gatavi sekot senās Ķīnas imperatoru pēdās.
Atkodē simbolus, kas paslēpti Aizliegtajā pilsētā (Pils muzejā)
Loģistika: Maksas ieeja, biļetes / tūre jārezervē iepriekš
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 紫禁城
Bijusī impmerātora pils Pekinas centrā, kuru pazīst kā Aizliegto pilsētu (vai Pils muzeju), ir grandiozu ieejas vārtu, grezni dekorētu ēku un koridoru labirints. Katrs akmens šeit stāsta stāstu un viscauri pils kompleksam ir paslēpti dažādi simboli, kas padara šī Pekinas apskates objekta apmeklējumu par īstu piedzīvojumu.

Kāpēc mēs izvēlējāmies apmeklēt Aizliegto pilsētu gida pavadībā
Tā kā pie biļetēm uz aizliegto pilsētu ir diezgan sarežģīti tikt (tās tiek izpārdotas minūtēs, pēc to palaišanas tirzniecībā), mēs Pekinas Pils muzeju apmeklējām kopā ar ekskursiju grupu. Un es esmu ļoti priecīga par šo lēmumu vēl divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, tūristu grupām ir atsevišķas drošības kontroles rindas, kas parasti ir īsākas nekā individuālo apmeklētāju rindas. Otrkārt, šī vieta ir milzīga! Viena pati es te noteikti būtu apmaldījusies.
Lai nokļūtu uz Aizliegto pilsētu tev ir jāšķērso Tiananmen laukums, kas ir lielākais publiskais laukums pasaulē. Un pats Pils muzejs esot aptuveni 100 futbola laukumu izmērā. Kā teica mūsu gids – Aizliegtajā pilsētā ir 9,999 ar pusi istabas. Kāpēc ne 10000? Tāpēc, ka tik daudz istabu varot būt tikai debesu valdniekam. Tehniski šis cipars gan esot tikai leģenda, bet tas nemaina faktu, ka komplekss ir patiesi grandiozs.
Visatmiņā paliekošākās vietas ko apskatīt Pekinas Pils muzejā
Mūsu gids ved mūs cauri krāšņajam ēku labirintam uz vienu no populārākajām vietām ko apskatīt Aizliegtajā pilsētā – Augstākās Harmonijas vārtiem (Gate of Supreme Harmony), un kad esam pie tiem nonākuši, aizraujas elpa. Masīvas, sarkanas kolonnas balsta zeltaini dzeltenu dakstiņu jumtu, kura stūrīši liecas uz augšu, bet stūrīšu pašā galā ir rinda ar mazām zelta statujām. Būves sienas rotā koši raksti, kuros zaļais, zilais un sarkanais savijās kopā ar zelta akcentiem. Un akmens terasi vārtu priekšā sargā divas lauvas. Šie vārti ir patiesi grandiozi!

Tomēr šeit slēpjas kas vairāk, nekā ar neapbruņotu aci ir iespējams saskatīt. Katrai detaļai piemīt nozīme.
Trešās Pekinas apskates dienas mācība
Kāpēc Aizliegtajā pilsētā visas notekcaurules ir veidotas kā pūķa galvas?
Tāpēc, ka pūķis bija imperātora simbols. Tāpat arī visi jumti šeit ir dzelteni, tāpēc, ka dzeltenā krāsa senajā Ķīnā bija imperātora krāsa. Un pat pils plānojums atspoguļo senās Ķīnas filozofiju un uzskatus par kosmosa kārtību.
Tā kā pa galvenajiem vārtiem drīkstēja iet tikai imperātors, mēs tālāk dodamies pa vienu no sānu ieejām. Ja pie vārtiem tu nespēji iztēloties, ka varētu pastāvēt kaut kas vēl grandiozāks par tikko redzēto, šeit tava pārliecība tiek salauzta. Mēs esam nonākuši pie visnozīmīgākās ēkas visā pils kompleksā, kurā reiz norisinājās vissvarīgākās imperiālās ceremonijas – Augstākās Harmonijas halles (Hall of Supreme Harmony). Uz mani dziļu iespaidu atstāj laukuma un ēku izmērs. Tavā priekšā plešas milzīgs, tukšs akmens laukums, kura otrā pusē, uz daudzu līmeņu akmens terases slejas liela, grezni dekorēta ēka.

Tūres turpinājumā mēs dodamies tālāk pa neskaitāmiem pagalmiem un koridoriem. Lielākajā daļā no ēkām nav atļauts ieiet, bet tie, kas ir acīgi, atradīs dažas telpas, kuras ir atvērtas apmeklētājiem. Daļa no celtnēm ir pilnībā atjaunotas un mirdz zeltā un košās krāsās, bet citas vēl tikai gaida renovāciju. Pēc kāda laika sāk rasties sajūta, ka visas ēkas šeit ir ļoti līdzīgas, gandrīz vai vienādas, bet tajā pašā laikā tās ir atšķirīgas. Ceļotāji Pekinas aizliegtajā pilsētā var pavadīt stundām ilgi, bet tāpat neredzēt visu, ko šī unikālā vieta slēpj. Tāpēc pēc aptuveni 3 stundām mūsu ekskursija noslēdzas oāzē koku ēnā – Imperātora dārzā.
Vai tu vēl vari nostāvēt? Man šķiet, ka man nedaudz vajag piesēst, atpūtināt kājas un uzēst saldējumu. Bet, tā kā mūsu Pekinas ceļojums strauji iet uz beigām, es gribētu šodien paspēt apmeklēt vēl vienu nozīmīgu apskates objektu Pekinā. Vietu, kur Senās Ķīnas imperātori lūdzās par labu ražu.
Pekinas Debesu templis: Vieta, kur Ķīnas imperātori reiz lūdzās par labu ražu
Loģistika: Maksas ieeja
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 天坛
Nākamā vieta mūsu Pekinas apskates objektu sarakstā ir vienlīdz vēsturiska un vizuāli iespaidīga. Senajā Ķīnā viens no imperatora svarīgākajiem pienākumiem bija veikt rituālus, lai lūgtu Debesīm labu ražu, labvēlīgus laikapstākļus un valsts labklājību. Vieta, kur imperātors veica šos svētos rituālus bija Debesu templis – intriģējošs un krāšņš komplekss, kurā savijas stāsti par imperiālajām tradīcijām un Ķīnas kosmoloģijas filozofija.

Tempļa kompleksa ēkas, it īpaši Bagātīgās ražas lūgšanu halle (Hall of Prayer for Goof Harvests) ar trīsrindu jumtu, uzreiz piesaista skatienu. Nav brīnums, ka tā ir mūza tik daudziem interneta fotogrāfiem. Bet tas, ko liela daļa tūristu Pekinā negaida, ir mierpilnais, zaļais parks, kas plešās ap tempļa kompleksu. Tā ir kā maza kabatiņa, kur uz brīdi paslēpties no pilsētas kņadas.

Iespēja uzlādēt savas baterijas, pastaigājoties seno koku ēnā, un vērot kā vietējie praktizē Tai Chi – meditāciju kustībā, ir tieši tas, kas vajadzīgs mūsu trešās, iespaidiem pilnās Pekinas ceļojuma dienas noslēgumā.
Ceturtā Pekinas ceļojuma diena
Jau pirms es sāku plānot savu Pekinas ceļojuma maršrutu, es zināju, ka ir viena vieta, ko man noteikti ir jāredz. Tāpēc šodien mēs uz brīdi izbrauksim ārpus Pekinas, lai apmeklētu Lielo Ķīnas mūri. Es nevaru vien sagaidīt! Un tu?
Vienas dienas izbraukums uz Lielo Ķīnas mūri
Loģistika: Maksas ieeja
Nosaukums Ķīniešu val. navigācijai: 慕田峪
Lielais Ķīnas mūris ir leģendārs. Un tomēr – ļauj man mēģināt tevi pārsteigt. Iztēlojies šādu ainu: apkārt plešas vieglā miglā tīti kalni. Starp tiem, kā guļoša pūķa mugurkauls, vijas sena akmens siena, pa kuru kā mazi putekļu graudiņi, lēni virzās cilvēki.
Izrādās, Lielais Ķīnas mūris nemaz nav celts kā viena, nepārtraukta struktūra. Sākotnēji esot bijuši vairāki atsevišķi nocietinājumi, kas vēlāk tika savienoti. Gadsimtu gaitā dažādas dinastijas to atjaunoja, pārbūvēja un paplašināja – līdz tas kļuva par garāko militāro celtni pasaulē, kas stiepjas vairāk nekā 20 000 kilometru garumā.
Šodien mēs dodamies uz Lielā Ķīnas mūra Mutianyu posmu, lai uzkāptu pa Varoņu nogāzi. Un pa ceļam es tev parādīšu, kāpēc šis piedzīvojums – un visi ceļā izlietie sviedri – ir tā vērti.

Šis bija patiesi neaizmirstams noslēgums mūsu ceļojumam uz Pekinu.
Un kādas ir tavas domas?
Katrs pieturas punkts manā ko apskatīt Pekinā sarakstā izrādījās aizraujošs. Pekina ir patiesi daudzslāņaina un pārsteigumu pilna — no senās pasaules brīnumiem līdz nākotnes tehnoloģijām. Man ir žēl, ka mūsu Pekinas piedzīvojumi ir galā, taču tās vēl nav atvadas — mūsu Ķīnas piedzīvojums turpinās Šanhajā!
PS: Ja tu šobrīd aktīvi plāno ceļojumu uz Ķīnu, un mēģini saprast, kas noteikti jāsagatavo pirms izbraukšanas, apskati manus padomus Ķīnas ceļojuma plānošanai.

Lasi pilno Ķīnas ceļojuma stāstu
Biežāk uzdotie jautājumi par ceļojumu uz Pekinu
Cik dienas ieplānot Pekinas ceļojumam?
Es Pekinā pavadīju 4 pilna dienas un vienu pusīti (dienu, kurā ielidoju), un priekš manis ar to bija par maz. Es nepaspēju atķeksēt visus punktus savā “ko apskatīt Pekinā” sarakstā. Man šķiet, ka man pietrūka tieši viena papildus diena, lai apskatītu Vasaras pili un Lama templi. Tāpēc, ja es plānotu ceļojumu uz Pekinu vēlreiz, es ieplānoptu 5 pilnas dienas.
Kā Pekinā visērtāk pārvietoties? Kā nokļūt uz Pekinas apskates objektiem?
Manuprāt, metro ir tūristiem visdraudzīgākais pārvietošanās līdzeklis Pekinā. Pilsētas metro sistēma ir ērta, un plaša, manā ko apskatīt Pekinā sarakstā nebija tādas vietas uz kuru es nevarētu nokļūt ar metro. Un visas zīmes un pieturu nosaukumi ir uzrakstīti arī angļu valodā.
Vai ieejas biļetes uz Pekinas apskates objektiem jārezervē iepriekš?
Jā, biļetes uz populārākajiem apskates objektiem, piemēram, Aizliegto pilsētu ir jārezervē iepriekš, jo tās ātri tiek izpārdotas. Bet darbadienā, ārpus tūristu sezonas tādos apskates objektos kā Debesu templis un Bungu tornis mums izdevās nopirkt biļetes arī uz vietas.
Ko vēl man jāzina plānojot savu Pekinas ceļojumu?
Pekina ir ļoti liela pilsēta, tāpēc izvēloties viesnīcu es rekomendētu prioritizēt tās atrašanās vietu, lai katru dienu nav jāpavada vairākas stundas ceļā uz pilsētas centru. Un es ieteiktu izvēlēties viesnīcu, kas ir tuvu metro stacijai – tas palīdzēs ietaupīt laiku un spēku.